twitter instagram YouTube

2017-04-03
Świetnie bawiliśmy się na niebiesko (zdjęcia)

Świetnie bawiliśmy się na niebiesko (zdjęcia)

2 kwietnia obchodzony był ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. Tego dnia niebieski kolor dominował na wielu kontynentach, w wielu krajach i miastach, w tym także w Lesznie. Poprzez symboliczne wypuszczenie niebieskich balonów wszyscy obecni na leszczyńskim Rynku wskazali na potrzebę otwarcia społeczeństwa na problemy osób z autyzmem. Także na niebiesko rozbłysnął Ratusz.

W minioną niedzielę na leszczyńskim Rynku pod hasłem „Nie zarazisz się autyzmem, ale możesz optymizmem” odbyła się ciekawa akcja, której głównym celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tego zaburzenia oraz zwiększenie tolerancji na „nietypowe” zachowania osób autystycznych w społeczeństwie. W wydarzenie zainicjowane przez Miasto Leszno włączyły się leszczyńskie organizacje pozarządowe i placówki oświatowe. 

Punktualnie o 15:00 na leszczyńskim Rynku przemówił Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak, który podkreślił znaczenie świadomości społecznej oraz tolerancji i zrozumienia dla drugiego człowieka, a także dziękował wszystkim osobom, które na co dzień poświęcają swój czas pomagając innym poprzez swoją działalność w organizacjach pozarządowych. Zaraz po przemówieniu w niebo poleciały niebieskie balony – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Ubrane na niebiesko Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna zainaugurowały świętowanie dwoma występami.

Dla mieszkańców miasta Leszna oraz gości, którzy zawitali na leszczyński Rynek przygotowano sporo atrakcji. Mieli oni okazję skorzystać z szerokiej oferty informacyjnej przygotowanej przez leszczyńskie NGO oraz placówki oswiatowe. Każda chętna osoba mogła na własnej skórze przekonać się jak to jest pokonywać przeszkody architektoniczne na wózku inwalidzkim poruszając się po specjalnie przygotowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” torze przeszkód, podpatrzeć jak wyglądają zajęcia w klasach integracyjnych Szkoły Podstawowej nr 13 w Lesznie, czy też odwiedzić stoisko Polskiego Związku Niewidomych Koło Leszno i sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy, na której rywalizują osoby niewidome i niedowidzące. Na stoiskach przygotowanych przez Leszczyńskie Stowarzyszenie Razem z Nami na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną informowano, również w sposób pozwalający na doświadczenie zmysłowe, czym jest autyzm, jakie są sposoby komunikacji z osobami nim dotkniętymi czy też skosztować specjalnej diety. Wszyscy obecni mieli okazję przekonać się dlaczego warto dzielić włos na czworo, a to za sprawą „wystawy” peruk, wykonanych właśnie dzięki akcji organizowanej w Lesznie  przez Stowarzyszenie „Wygraj Siebie”. Na rynku, na zaproszenie leszczyńskich organizacji pozarządowych pojawili się specjaliści, m.in. psychologowie, tyflopedagodzy, dietetycy, logopedzi. Każdy chętny miał więc okazję skorzystać z konsultacji. Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka” oferowało naukę samobadania piersi na fantomach. Koło terenowe Polskiego Związku Głuchych w Lesznie pomagało zrozumieć za pomocą odpowiednich pomocy dydaktycznych na czym polega problem istota problemu utraty słuchu. Każdy odwiedzający stoisko PZG miał też możliwość nauczyć się prostych zwrotów w języku migowym. Na stanowisku Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lesznie można było m.in. podziwiać prace wykonane różnymi technikami przez podopiecznych prowadzonego przez PSONI Ośrodka Rehabilitacyjno – Edykacyjno - Wychowawczego im. Piotrusia Pana w Lesznie. Leszczyńskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Alzheimera i Parkinsona oferowało z kolei oprócz konsultacji z psychologiem oraz konsultacji możliwość zrobienia badań słuchu, a przy okazji propagowali akcję „Czytam i podaję dalej”. Ciekawy sposób na zapoznanie się z tym, czym jest reumatyzm, zaproponowało Stowarzyszenie Chorych na Choroby Reumatyczne – każdy kto odwiedził przedstawicieli Stowarzyszenia miał okazję spróbować podpisać się z założoną rękawicą bokserską.

Oprócz stoisk czysto merytorycznych nie zabrakło organizacji chętnych do tego, by wesprzeć i uatrakcyjnić obchody Światowego Dnia Świadomość Autyzmu. O malowanie buziek i balony formowane w różne kształty zadbały Fundacja „Dr Clown” oddział w Lesznie oraz Fundacja Centrum Aktywności Twórczej, natomiast ze strzelnicą i wozem bojowym pojawili się miłośnicy sztuki militarnej z Leszczyńskiego Stowarzyszenia Airsoftu. Na tych, którzy zapomnieli w tym dniu o niebieskim akcencie w swojej garderobie czekały uczennice Zespołu Szkół Nr 4 malując na niebiesko paznokcie. Odważniejsi mogli zdecydować się również na usługi fryzjerskie. Na rynek zawitali również przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno w towarzystwie byłego zawodnika leszczyńskich „Byków” Andrzeja Szymańskiego. Każdy chętny mógł z żużlowcem porozmawiać czy otrzymać autograf.

Po dwóch tak aktywnie spędzonych godzinach obchody przeniosły się do Ratusz, gdzie po doświadczeniach praktycznych przyszedł czas na teorię. Specjaliści, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz leszczyńskich placówek edukacyjnych wygłosili krótkie prelekcje na tematy związane z tematyką kampanii. Konferencję na polski język migowy tłumaczyła Ewa Gano – prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym – SPON. Niespodzianką dla wszystkich był tort z logotypami organizacji przygotowany przez Cukiernię Kowolka.

W Światowym Dniu Wiedzy na Temat Autyzmu osoby z autyzmem i ich najbliżsi dostrzegają postęp jaki nastąpił przez ostatnie lata w zakresie rozpoznawania autyzmu i udzielania odpowiedniego wsparcia.

„Poczyniliśmy ogromne kroki od czasu kiedy osoby z autyzmem uznawane były za "niewychowane" lub "chore psychicznie", jednak przed nami nadal wiele pracy, aby obalić trwające i wprowadzające w błąd mity” – mówili mieszkańcy

Na koniec nadszedł czas na spektakularny finał. Najpierw atmosferę rozgrzali swoim fire-show kuglarze z Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”, którzy niemal pół godziny wykonywali różne efektowne ewolucje wprawiając w zachwyt zgromadzonych. Zaraz po występie i wspólnym odliczaniu przez zgromadzonych na leszczyńskim Rynku Ratusz rozbłysnął na niebiesko, jak wiele charakterystycznych budynków w Polsce i Europie miał symbolizować jedność z osobami dotkniętymi autyzmem, jedność, która mamy nadzieję pozostanie z nami znacznie dłużej niż „niebieski Ratusz”.

Kampania Świadomość Niepełnosprawności rozpoczęła się 8 marca i trwa do 22 kwietnia. Więcej informacji dostępnych jest tutaj

Raz jeszcze wszystkim serdecznie dziękujemy! Zapraszamy za rok, by znów wspólnie bawić się na "NIEBIESKO DLA AUTYZMU"

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas